WEBINAR, 12.10.2023, GODZ. 11.00

JAK OŚWIETLAĆ, ABY NIE PRZEŚWIETLAĆ?

Zarejestruj się:

Przetwarzamy dane zgodnie z naszą polityką prywatności dostępną tutaj.

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne na całym świecie. Oprócz utrudniania podziwiania nocnego nieba pełnego gwiazd, zakłóca ono rytm dobowy ludzi i dzikich zwierząt. Na szczęście ostatnie wysiłki i inicjatywy podejmowane przez pracowników naukowych, architektów, projektantów oświetlenia i branżę oświetleniową doprowadziły do zwiększenia świadomości negatywnych skutków tego zjawiska.

Marka Thorn już od dłuższego czasu podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony ciemnego nieba. Dzisiaj mamy przyjemność zaprosić Państwa na webinar, z którego dowiedzą się Państwo jak właściwie oświetlić miasto po zmierzchu i poznają wytyczne dotyczące projektowania nocnego oświetlenia.

Gościem specjalnym naszego wydarzenia jest dr inż. arch. Magdalena Zienowicz, architekt, absolwentka Politechniki Wrocławskiej, adiunkt w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ekspert w badaniach nad iluminacją i światłem w architekturze krajobrazu.

Autorka licznych artykułów z zakresu oświetlenia i iluminacji w przestrzeni miejskiej oraz eksperymentatorka i propagatorka działań przeciwdziałających zanieczyszczeniu światłem. 

Należy do międzynarodowej organizacji LUCI (Lighting Urban Community International), która skupia projektantów, instytucje badawcze oraz miasta zajmujące się oświetleniem jako narzędziem rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego. 

Pomysłodawczyni i projektantka Noctourów - projektu iluminacji Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, który w 2022 roku pod nazwą „Jak ciemna jest noc?”  uzyskał międzynarodowe wyróżnienie w konkursie LIT Lighting Design Awards.

Rozmowę poprowadzi Marcin Wojciech Żebrowski, Business Development Coordinator, Urbanista, Podcaster, twórca kanału Urbcast. Marcin jest absolwentem Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Architektury ze specjalizacją Zrównoważone Projektowanie Urbanistyczne (Sustainable Urban Design) na szwedzkim Uniwersytecie w Lund. Doświadczenie projektowe zdobywał w duńskich pracowniach architektonicznych, a obecnie pracuje jako Business Development Coordinator w Henning Larsen Architects. Współtworzy międzynarodowy kolektyw projektowy Urban10, w którym projektuje i popularyzuje skandynawskie podejście do projektowania. 

Od wielu lat mieszka w Skandynawii, a od trzech – w jej stolicy designu i architektury – Kopenhadze. Uwielbia poznawać ludzi i z nimi rozmawiać, a w podcaście dzieli się swoją największą pasją: miastami, urbanistyką i architekturą.
 

Podczas webinaru zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  • Jak projektować noc?
  • Jak oświetlać parki, aby czuć się w nich komfortowo, aby przebywanie w nich dawało poczucie bezpieczeństwa i przyjemności (cechy środowiska i cechy opraw oświetleniowych wpływające na efekty wizualne i niewizualne)?
  • Jakie normy oświetleniowe należy spełnić?
  • Jak będą wyglądać wieczorem tereny zieleni w miastach przyszłości?